NEJVĚTŠÍ DATABÁZE
STUDENSTKÝCH REFERÁTŮ V ČESKU

Najdi si dokument, který potřebuješ v jiném jazyce: SK CZ HU

Celkem referátů: (9262)

Přihlášení Přihlášení Registrace
Přidej svou práci

Referát Kúpele na Slovensku

Odeslat známému Stáhnout Nahlásit chybu Buď první, kdo se vyjádří k tomuto příspěvku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblast:Geografie

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:2151

Počet písmen:15,261

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet stran A4:8.48

Počet zobrazení / stažení:2766 / 16

Velikost:17.18 kB

Kúpele na Slovensku


Kúpele Pieštany

HISTÓRIA

Termálne pramene sadrovo-sírovej vody a liecivé bahno sa v pieštanských kúpeloch intenzívne používajú od 16. storocia, kedy sa renesancná predstava o ideálnom cloveku spájala s obrazom telesne i duševne zdravého cloveka.
Významným vlastníkom kúpelov bol po dlhé roky šlachtický rod Erdödyovcov. Po napoleonských vojnách v roku 1822 dali postavit prvý kúpelný dom, dodnes zachovaný a pamiatkovo chránený, známy ako Staré alebo Napoleonské kúpele. Skutocný rozmach a svetové meno prinieslo kúpelom až ich prevzatie meštianskou rodinou Winterovcov. Na zaciatku 20. storocia tu vyrástli v secesnom štýle Hotel Royal (1906), kúpelný hotel Thermia Palace s budovou balneoterapie Irma (1912), dalej kúpelný hotel Pro Patria (1916) a v rokoch tridsiatych hotel Excelsior (dnes Jalta). V šestdesiatych až osemdesiatych rokoch bolo postavených niekolko nových kúpelných domov: Balnea Palace, Balnea Grand, Balnea Splendid a nakoniec Balnea Esplanade. Dnes majú kúpele 2400 postelí strednej a vyššej triedy, rozkladajú sa na 40 hektároch pôdy, scasti v strede mesta Pieštany, ale zväcša na ostrove, vytvorenom riekou Váh a jej ramenom, a sú samy o sebe mestom v meste. Pieštanské kúpele navštevujú hostia z celého sveta už dvesto rokov. V histórii kúpelov sú príbehy exotické i romantické, dokumenty o návštevách panovníkov, najvyšších cirkevných hodnostárov, slávnych umelcov ( pieštanská atmosféra prilákala napríklad aj Ludwiga van Beethovena, ktorý v roku 1801 býval vo vile grófa Dezassa, dnes známej ako Bacchus Villa ), a vplyvných štátnikov.
Pieštany sú mestom s tridsatimi piatimi tisícami obyvatelov. S kúpelmi rástlo mesto Piestany a s mestom rástli kúpele. Dnes tvoria jeden organizmus, previazaný urbanisticky, architektonicky, funkcne, kultúrne a spolocensky tak, že jedno je nemyslitelné bez druhého.

KÚPELNÝ LIECEBNÝ POBYT

Kúpelný liecebný pobyt je urcený pre ludí trpiacich ochoreniami pohybového aparátu a niektorými organickými nervovými ochoreniami. Hlavné indikácie kúpelnej liecby v Pieštanoch sú reumatické zápalové ochorenia, degeneratívne ochorenia pohybového aparátu, stavy po úrazoch a ortopedických operáciách, stavy po zápalových ochoreniach centrálneho nervstva a niektoré organické nervové ochorenia. Odporúcaná dlžka kúpelného liecebného pobytu v pieštanských kúpeloch je 21 dní.

POLOHA

Pieštany so svojimi kúpelmi ležia v juhozápadnej casti Slovenska, chránené pred studenými vetrami, na brehu Váhu, druhej najväcšej slovenskej rieky, vo výške asi 160 metrov n. m., v požehnanej úrodnej krajine, na rozhraní medzi nížinnou rovinou povodia rieky a pohorím Považského Inovca, priamo nad miestom, kde sa Váh rozlieva do šírky a vytvára umelé jazero Slnava. Napriek tomu, že majú rocne v priemere 265 dní slnecného svitu, je ich klíma mierna, bez extrémnych horúcav. Zimy sú tu krátke.

KÚPELNÁ TERAPIA

Indikácie kúpelnej liecby sú založené na stárocnej tradícii. Boli preverené a upresnené na základe súcasných poznatkov v balneológii a fyziatrii všeobecne, ale i na podklade posledných výskumov úcinkov pieštanských prírodných zdrojov.
Minerálna voda sa aplikuje najcastejšie formou vanových kúpelov o teplote 35 -38 stupnov Celzia. Teplotu možno optimalizovat podla rozhodnutia lekára. Aplikujeme 10 - 20 minút. Dalšiou aplikáciou vody sú bazénové kúpele o teplote vody 38 - 40 stupnov Celzia, kde je možné zátaž regulovat hlbkou ponoru pacienta, resp. dlžkou trvania kúpela 5 - 30 minút. Jedinecnostou Pieštan sú bazény s prírodným dnom, do ktorých cez bahnovú vrstvu priamo vyviera voda, cím vzniká zriedený bahenný kúpel. Termálna voda sa používa aj pri perlickových a uhlicitých kúpeloch. Dlžku aplikácie, formu a frekvenciu urcuje lekár.
Bahenné procedúry sa podávajú vo forme ciastocných alebo celkových zábalov. Technika prípravy a podávania zarucuje aplikáciu za prísnych hygienických podmienok. Množstvo podaného bahna závisí od rozsahu aplikácie a pohybuje sa od 5 až po 70 kg. Teplota aplikovaného bahna sa pohybuje od 40 do 46ºC a cas aplikácie od 15 do 25 minút. Teplotu, formu, rozsah aplikácie i dobu trvania predpisuje lekár.
Liecebná masáž je jednou z najstarších, ale velmi oblúbených fyzikálnych liecebných metód. V našich kúpeloch aplikujeme klasické i reflexné masáže.

Kúpele Trencianske Teplice

Známe protireumatické kúpele patria medzi najstaršie a najvyhladávanejšie kúpele na Slovensku. Nové, zmodernizované liecebné kúpele s viac ako tisíc lôžkami ponúkajú celorocne komplexnú kúpelnú liecbu vysokej medicínskej úrovne takmer dvadsattisíc pacientom zo Slovenska a zo zahranicia.

Nielen pre kúpelnú liecbu, ale aj pre rekreáciu a šport majú Trencianske Teplice priaznivú klímu. Hlavným cinitelom je nadmorská výška 272 metrov nad morom. Okolité zalesnené stráne a ideálna chránená poloha kúpelov vytvárajú vhodné podmienky pre celorocnú
prevádzku kúpelov. Sú jedny z mála kúpelov, ktoré si zachovali ráz cisto kúpelného mesta. Vzduch je cistý, svieži, bez exhalátov priemyselných podnikov. V tejto oblasti sa nachádzajú aj štátne prírodné rezervácie Baba a Žihlavník-Baske.

Spôsob liecby

Komplexná balneoterapia, odborná lekárska starostlivost, kúpanie v zrkadliskách, bahenné zábaly - limoplast (zmes vody zbaveného bahna, parafínu a olejov ), fyzikálna terapia (vodo-, svetlo- a elektroliecebné procedúry ), hydroterapia, plynové injekcie, reflexná terapia, akupunktúra medikamentózna liecba, rašelinové zábaly, Kneippova vodoliecba, diétne stravovanie

Prírodné liecivé zdroje
Základom komplexnej balneoterapie sú v Trencianskych Tepliciach sú termálne minerálne pramene, mineralizované sírne bahno a kvalitná vrchovisková rašelina. Termálne pramene patria svojimi fyzikálnymi vlastnostami a chemickým zložením do skupiny prírodných, síranových, vápenato-horecnatých, sírnych, teplých hypoto- nických minerálnych vôd so zvýšeným obsahom fluóru. Ideálna teplota od 37 do 40,3 stupnov Celzia umožnuje jej využívanie v prirodzenom stave bez dodatocnej úpravy. Sírne mineralizované bahno dozrieva v bazéne s prírodnou sírnou vodou a využíva sa na liecebné zábaly. Obsah protizápalových látok v rašeline, jej kyslost a teplodržnost je ideálna pre aplikáciu pri ochoreniach pohybového aparátu.

Liecebné zariadenie
Kúpele sú vybavené moderným zariadením pre diagnostiku a liecbu pohybového aparátu, ktoré dosahujú klinickú úroven (vyšetrenie lekárom, funkcné laboratórium pre kardiovaskulárny aparát). Kúpelnú liecbu riadi team odborníkov v balneológii, fyziatrii, liecebnej rehabilitácii, reumatológii, neurológii, ortopédii, manuálnej terapii a akupunktúre.

Kúpele Nimnica

Kúpele Nimnica sú najmladšie Slovenské kúpele a sú minerálnou perlou Slovenska. Nachádzajú sa v Trencianskom kraji v údolí rieky Váh medzi Považskou Bystricou (asi 11 kilometrov severozápadne) a Púchovom (asi 3.5 kilometra severovýchodne). Kúpele sú situované na úpätí výbežku Javorníkov nad Nosickou vodnou nádržou nazvanou Priehrada mládeže, v nadmorskej výške cca 300 m.

Klimatické podmienky majú charakter nížinného podnebia s miernymi zimami a teplými letami. Masy vody v priehradnom jazere vytvárajú šetriacu, teplú a mierne vlhkú mikroklímu. Poloha na južnom svahu zabezpecuje ochranu proti severným vetrom.

V týchto kúpeloch sa nachádzajú pramene alkalických kyseliek, ktorých teplota je 10-13°C, celková mineralizácia cca 5000 mg/ l. Minerálna voda obsahuje sodík, draslík, horcík, železo, vápnik, chlór, jód a volný oxid uhlicitý. Využíva sa na pitnú a inhalacnú liecbu ako aj na vanové uhlicité kúpele.

Kúpele Sliac

Kúpele Sliac ležia v prekrásnom prírodnom prostredí západnej casti Zvolenskej kotliny, na západnom úpätí Slovenského rudohoria v nadmorskej výške 373 m. Nachádzajú sa medzi metropolou regiónu stredného Slovenska – Banskou Bystricou a okresným mestom Zvolen, obklopené rozsiahlymi lesmi, parkami a plánami, s výhladom do údolia rieky Hron, na pohronské doliny, na Kremnické a Štiavnické vrchy a na západnú cast Nízkych Tatier.

Podnebie ako dôležitý prirodzený cinitel komplexnej kúpelnej liecby, v priebehu liecenia stále pôsobiaci na organizmus, je pri pomerne malej nadmorskej výške a otvorenej polohe Sliaca dost teplé, pomerne suché a vcelku pokojné. Rocný priemer teploty sa pohybuje okolo 8,2 °C. Priemerná relatívna vlhkost vzduchu je 78 %. Rocné množstvo zrážok dosahuje v priemere 750 mm. Vysoké sú aj hodnoty slnecného žiarenia – 1992 hodín rocne. Do roka je iba asi 80 dní bez slnecného svitu. Vyššie uvedenými klimatickými podmienkami sa kúpele Sliac zaradujú medzi najoptimálnejšie položené kúpele Slovenska.
Liecivé pramene

Kúpele Sliac sú známe už vyše 750 rokov vdaka liecivým úcinkom minerálnych vôd. Najcharakteristickejším prírodným úkazom pre kúpele sú travertíny, ktorých výskyt je spojený s výverom tunajších minerálnych vôd. Z minerálnych pramenov je terapeuticky najdôležitejším a najvýdatnejším Kúpelný pramen. Zostávajúce štyri pramene sú menej výdatné a využívajú sa na bežné pitie. Vo svete existujú už len tri dalšie miesta s podobným zložením liecivej minerálnej vody (Argentína, Austrália a Španielsko), akú nachádzame pri vode Kúpelného pramena.

Lubovnianske kúpele

Mesto Lubovnianske Kúpele patrí k regiónu Stará Lubovna, ktorý leží v severo-západnej casti východného Slovenska, v blízkosti Vysokých Tatier. Na severe hranicí s Polskom. Pozdlž celého teritória tecie rieka Poprad a tvorí 26 kilometrovú prírodnú hranicu s Polskom. Cez severo-západnú cast Pieninského národného parku, tecie rieka Dunajec, druhá hraniciaca rieka s Polskom, známa splavovaním rieky na pltiach. Územie pokrýva Lubovnianska vysocina a Pieniny, známe krásnymi dolomitovými jaskynnými formáciami. Región sa preslávil hlavne svojimi minerálnymi pramenmi, ktorých je tu vyše 82. Lubovnianske Kúpele patria k jedným z najvýznamnejších kúpelov v SR a ležia v klimaticky najcistejšej Lubovnianske Kúpele
oblasti Slovenska.

Brusno

Kúpele Brusno sú známe už od zaciatku 19. storocia. Ležia v prekrásnom horskom prostredí na úpätí severných svahov Vepra v nadmorskej výške 424 m. Ich poloha im urcuje miernu, teplú a pomerne vlhkú podhorskú klímu.

Liecia sa tu pacienti s chorobami žlcníka, žlcových ciest, pecene, pankreasu a niektorých chorôb obehového a pohybového ústrojenstva.

Prírodným liecebným prostriedkom v kúpeloch Brusno je prírodná liecivá voda. Vyvierajú tu pramene uhlicitých, hydrouhlicitanovo-sírových, vápenato-sodno-horecnatých, hypotonických studených minerálnych vôd. Základom liecby sú dávkované pitné kúry prírodnej liecivej vody a bazénové a vanové kúpele v temperovanej minerálnej vode. Doplnkovú liecbu tvorí hydroterapia, elektroterapia, rehabilitacné cvicenia, masáže, medikamentózna liecba a liecebná výživa. Poloha a horské prostredie umožnujú venovat sa vo volnom case cykloturistike, pešej turistike a prechádzkam v prilahlom parku. Zo spolocenských podujatí sa organizujú tanecné vecierky, koncerty a zájazdy podla výberu klienta. Športové aktivity možno realizovat na volejbalovom a tenisovom ihrisku a vo fitness. Ubytovanie je zabezpecené v jedno- a dvojpostelových izbách v liecebnom dome Polana - hotel***, stravovanie a obcerstvenie je zabezpecené v reštaurácii, dennom bare, kaviarni a cukrárni.

Prežijete tu pekné chvíle v zdravom prostredí pod Nízkymi Tatrami s možnostou aktívneho odpocinku, spolocenského a kultúrneho vyžitia.

Dlhorocná tradícia a skúsenosti v liecbe ochorení tráviaceho, obehového a pohybového ústrojenstva u dospelých a dorastu sú zárukou Vašej spokojnosti.

Kúpele Lúcky

Kúpele Lúcky patria medzi najstaršie kúpele na Slovensku. Ležia v horskej, na juhu otvorenej doline pod úbocím Choca, na rozhraní Oravy a Liptova, v nadmorskej výške 621 m. Charakter okolia a nadmorská výška zaradujú Lúcky do klimatickej oblasti tatranských horských pásiem. Impozantný, 1611 m vysoký Choc a ostatné pohoria, okolité ihlicnaté lesy a horské lúky tvoria malebné okolie kúpelov.

Kúpele Lúcky sú jediné na Slovensku, ktoré sa špecializujú na liecenie gynekologických problémov. Dôvodom sú prirodzené predpoklady - voda, tradícia, skúsenosti i príroda. Liecia sa tu napr. - chronické zápaly vnútorných rodidiel, poruchy plodnosti alebo menštruacné poruchy. V liecení uvedených indikácií na vysokej profesionálnej úrovni má personál dlhorocné skúsenosti, co je jeden z hlavných predpokladov vysokej úspešnosti liecby. Základným predpokladom je samozrejme špecifické zloženie liecivej sadrovo-zemitej, uhlicitej minerálnej vody s teplotou 32° C, ktorá je jedným z rozhodujúcich cinitelov pri komplexnej liecbe.

Kúpele Lúcky poskytujú liecebné pobyty, rekondicné a preventívne pobyty, ambulatné vyšetrenia, hotelové a programové pobyty, ubytovanie, stravovanie kultúrne a športové vyžitie, turistiku, saunu, minigolf, bazén.

Kúpele Nový Smokovec

Klimatické kúpele Nový Smokovec sú situované na juhovýchodnej terase slovenského vysokohorského masívu Vysoké Tatry a patria k najvýznamnejším klimatickým kúpelom v karpatskom oblúku, ktoré sa môžu pýšit tradíciou mnohých desatrocí. Ako klimatické kúpele vysokohorského charakteru majú ideálnu južnú polohu uprostred ihlicnatých lesov, od severu ich chráni velkolepý horský masív. Kúpele ležia v centre Tatranského národného parku (TANAP) v nadmorskej výške 1018 m, obklopené pekne udržiavaným parkom a sú tesne spojené s dalšími tatranskými osadami Štrbské Pleso, Starý Smokovec a Tatranská Lomnica.

Podla švajciarskej klasifikácie sú tieto klimatické kúpele zaradené do klimatoterapeutickej oblasti so stupnom stimulácie 2 s ionizujúcim stupnom vyššej polohy. Nízky tlak vzduchu, vyplývajúci z vysokohorskej polohy, rocne priemerne 1817 hodín slnecného svitu, cistý bezprašný, ozónom a vonavými slilicami presýtený vzduch, priemerná vlaha ako aj vyrovnaná priemerná teplota umožnujú nadmieru zotavujúci pobyt.

Priaznivé klimatické podmienky, cistý horský vzduch, nádherná príroda hôr a ihlicnatých lesov a moderné liecebné metódy tu vytvárajú úcinné podmienky pre úspešnú liecbu niektorých chorôb, vyvolaných poruchami metabolizmu a žliaz s vnútornou sekréciou /lahké a stredne tažké tyreotoxikózy, stavy po operácii štítnej žlazy/. Úspešne sa tu liecia nešpecifické choroby dýchacích ciest /chronické bronchitídy, bronchiálna astma, stavy po opakovaných zápaloch plúc/ a niektoré choroby z povolania /následky poškodenia dýchacích ciest leptavými parami, plynmi a dráždivými prachmi/. Dobré výsledky sa tu dosahujú u pacientov s lahšími formami psychoneuróz, psychoastenie a neurotických stavov, ako aj stavov pri všeobecnej psychickej a fyzickej vycerpanosti.

Rajecké Teplice

Slovenské liecebné kúpele Rajecké Teplice patria medzi najprítažlivejšie a najznámejšie slovenské kúpele. Sú perlou uprostred venca zdravých ihlicnatých lesov.
Na východe ich lemuje panoráma mohutného hrebena Malej Fatry.
Na západe priamo nad areálom kúpelov sa týcia dolomitické vápence Strážovských vrchov, ktoré vytvárajú bizardné skalné útvary.
Žriedla termálnych pramenov typu akratoteriem majú vdaka 38°C teplej vode vynikajúce liecivé úcinky. Kúpelné zariadenia sú vybavené najmodernejšími diagnostickými terapeutickými prístrojmi. O pacientov sa stará kvalifikovaný tím odborných lekárov a zdravotného personálu.

Ubytovanie, stravovanie, organizácia pobytu, pohybové aktivity, relaxácia, kultúrne programy a oddych, všetko je plne v súlade s liecebným režimom pacientov i hostí. Aktívny oddych, regenerácia pohybových schopností, rekondicné cvicenia, majú vhodné podmienky v rekreacných a športových zariadeniach priamo v kúpelnom areáli.

Blízke okolie kúpelov je ako stvorené na vychádzky, turistické výlety. Z Rajeckých Teplíc navyše nie je daleko do najatraktívnejšich turistických a pamiatkových regiónov Slovenska. Autokarové zájazdy sú spestrením programu pacientov a hostí, obohatením ich zážitkov z liecebného ci rekreacného pobytu.

POUŽITÁ LITERATÚRA A ZDROJE

www.skonline.sk, vyhladavanie na www.zoznam.sk (napíšte kúpele)...


Stiahnuté z www.antiskola.sk


Diskuse

Buď první, kdo se vyjádří k tomuto příspěvku (0)