NEJVĚTŠÍ DATABÁZE
STUDENSTKÝCH REFERÁTŮ V ČESKU

Najdi si dokument, který potřebuješ v jiném jazyce: SK CZ HU

Celkem referátů: (9249)

Přihlášení Přihlášení Registrace
Přidej svou práci

Ako strácame priateľov (úvaha)

Odeslat známému Stáhnout Nahlásit chybu Zapoj se do diskuse (51)

Oblast:Slohy a fejetony

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:453

Počet písmen:2,186

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet stran A4:1.21

Počet zobrazení / stažení:4070 / 14

Velikost:2.64 kB

Ako strácame priatelov (úvaha)
Na svete žije vyše šest miliárd ludí, a predsa má každý z nás v priemere len šiestich dobrých priatelov. Preco? Je to neschopnost cloveka nadväzovat kontakty alebo je pre nás obtiažne ich udžat? Kde treba hladat dôvody? Predovšetkým v nás!

Celý svet je zamorený chtivostou a inými zlými vlastnostami. Dnes je už len velmi tažké nájst cloveka so srdcom cistejším ako diamant, ktorý nikomu nikdy neublížil, a dokonca na to ani len nepomyslel. Takého môžeme nájst už iba niekde daleko od civilizácie alebo hlboko v horách, kde ešte neprenikla technika. V tejto modernej dobe totiž ludia myslia len na jedno - na peniaze. Sú chamtiví a chcú ich mat co najviac. Na tom už stroskotalo mnoho priatelstiev… Niektorí by dokonca neváhali ani odcudzit majetok svojho najvernejšieho priatela, mysliac pritom len na seba a na svoj úžitok.

Dalšia nepríjemná vlastnost je žiarlivost, ba priam až závist. Poznáme ju snád všetci: Kúpime si nový zlatý náhrdelník a okrem neho máme na krku aj dalších jedincov, ktorí by ho chceli za každú cenu získat, a radšej by sa rozkrájali, ako keby ho nemali mat. Ak je ale náš priatel skutocne dobrý, nic také ho nezaujme a záleží mu len a len na našej povahe.

Ludstvo pozná aj falošných priatelov. Sú to strašne vtieravé osoby, ktorým ide len o jedno: O náš majetok. Neustále sa podlizujú, líškajú a aspon navonok sú ochotní pre nás zniest aj modré z neba. V skutocnosti sú to ale príživníci, ktorí sa chcú obohatit… preto by sme každému novému priatelovi mali nedôverovat. Ak to myslí naozaj vážne, nejakým spôsobom si urcite našu dôveru získa…

V poslednom case sa dobré vztahy medzi nami narúšajú aj kvôli odlišnosti politických názorov. Urcite sa vám to už všetkým stalo: Normálne ste s priatelom diskutovali na mnohé témy, a zrazu padne slovo na politiku. Slobodne poviete svoj názor (ved je demokracia) a váš „tolerantný priatel“ vám okamžite zacne nanucovat svoje: „Sú to príživníci a vedia len kritizovat…“ alebo „Len on to dokáže…“ Preto je najlepšie diskusii o politike sa z dialky vynút.

Ešte jedno nám berie priatelov - osud. Bohužial, ten si vyberá len tých najlepších, ktorí to myslia skutocne úprimne. Strata priatela bolí…, no po case zabudneme a nájdeme si nového - to je kolobeh života a… priatelstva.

Súbor poslal: Róbert Žittnan

A co dodat na koniec? Snád len tolko, že za všetko si väcšinou môžme sami. Všetci by sme sa mali nad sebou poriadne zamysliet a odstránit všetky svoje zlé vlastnosti. A potom, ktovie (?), možno sa o pár rôckov budeme všetci poznat po mene a celé ludstvo sa spolu bude držat za ruky: biely s ciernym, domorodec s pristahovalcom i skín s Rómom…


Diskuse

Zapoj se do diskuse (51)