LEGNAGYOBB TANANYAG ADATBÁZIS
MAGYARORSZÁGON

Dokument keresése a további nyelveken: SK CZ HU

Összes beszámoló: (5691)

Belépés Belépés Regisztráció
Töltse fel munkáját

A huszitizmus

Küldje el ismerősének Letölteni Hiba jelentése Csatlakozz a beszélgetéshez (1)

Kategória:Történelem

Szerző: antiskola@antiskola.eu

Szavak száma:417

Karakterek száma:2,524

Nyelv:Magyar nyelv

Oldalszám (A4):1.40

Megtekintések / letöltések száma:3579 / 14

Méret:2.91 kB

Az elnémetesedés ellen fordulók leghevesebben fellépo személye: Husz János (1369-1415).

Husz János egy egyházi személy, a prágai egyetem tanára, ezen kívül a cseh királyné gyóntatója. A király ekkor IV. Luxemburgi Károly fia: Vencel. Német-Római császár is egyben a cseh koronáról 1419-ben lemond öccse, Zsigmond javára. Husz annak a John Wiclifnek a követoje, aki jelentos szerepet vállalt az angliai parasztfelkelésben, 1381-ben.

Elsosorban a cseh anyanyelvu kultúra kibontakoztatásáért küzdött, de hirdette azt is, hogy az egyház térjen vissza az evangéliumi szegénységhez, és hogy a hívo számára csak a Bibla legyen mérvadó.

Huszt és hitszónoktársát, Prágai Jeromost is elbocsátják a fovárosból a tanok hirdetéséért. Eretnekséggel vádolják oket, a pápa 1410-ben kiátkozza Huszt az egyházból. Ez után a konstanzi zsinatra is meginvitálják, hogy vonja vissza a tanait, de o ezt nem teszi meg, így Zsigmond menlevele ellenére máglyán elégetik. (Prágai Jeromos is így végzi 1416-ban)

Ezért Husz hívei fellázadnak, és fegyverrel harcolnak, hogy megtarthassák hitüket. Kitör a huszita háború (1419-1434). Luxemburgi Zsigmondot pedig gyilkos királynak nevezik, amiért a menlevél ellenére is kivégezte Huszt.

A huszita mozgalom nem egységes, két fo irányzata van:

- kelyhesek: jómódú polgárság, akarataikat a Prágai pontokban (Prágai 4 cikkelyben) fogalmazták meg. Jelszavuk: „Kelyhet a világiaknak” - szertartásbeli követelés: mindenki áldozhasson borral, és mindenki részesüljön a Jézus testét szimbolizáló ostyából.

Az egyházi birtokok felszámolását, (a szekularizációt) is követelik. Ok akarják szétosztani az egyházi hatalmat. A cseh nyelvu igehirdetést, független cseh államot követelik egy cseh királlyal az élén. (Ez volt a husziták mérsékeltebb irányzata).

- táboriták: a szegényebb polgári réteg. Tabor nevu településen gyülekeztek. (innen: táboriták). Radikálisabb irányzat. Társadalmi egyenloséget, vagyonközösséget követeltek. Elvetik az egyházi hierarchiát. Vezetojük: Jan Pribran, Zizka és Prokop.

Az egész háború a defensztrációval (ablakon való kidobálás) kezdodik: A cseh király palotája (Hradzsin) ablakán kidobálják a német tanácsosokat.

A kezdetekben a két huszita szárny együtt harcol Luxemburgi Zsigmond ellen, aki 5 keresztes hadjáratot vezet a husziták megfékezésére. A husziták közösen hosiesen ellenállnak a huszita szekérmódnak köszönhetoen, azonban 1433-ban Zsigmond és a kelyhesek megkötik a Prágai-kompaktát, amelyben beteljesül a cseh nyelvu igehirdetés, és mentességet kapnak a kelyhesek a felkelésért. Így a két irányzat szétválik és a táboriták magukra maradtak. 1434-ben Lipanynál Luxemburgi Zsigmond, a kelyhesekkel az oldalán megsemmisíto vereséget mér a táboritákra.

A követelések teljesítése:

- A cseh nyelvu igehirdetést már a Prágai kompaktában megkapták.

- 1458-ban Podjebrád György átveszi a hatalmat, így cseh királya van a cseh államnak.

- A liturgikus követelések is teljesülnek.Véleménycsere

REAGOVAT

anonym írta - 25. 8. 2005 - 21:32

nagy segítséget nyújtott számomra, mivel a szünetben a huszitizmus van feladva töribõl, és az a jegyzet amit a tanító adott, hát elég gyatra.

Csatlakozz a beszélgetéshez (1)