LEGNAGYOBB TANANYAG ADATBÁZIS
MAGYARORSZÁGON

Dokument keresése a további nyelveken: SK CZ HU

Összes beszámoló: (5717)

Belépés Belépés Regisztráció
Töltse fel munkáját

Beszámoló Mit jelent számomre a haza ?

Küldje el ismerősének Letölteni Hiba jelentése Légy az első, aki hozzászól!

Doplnkové informace o referáte:

Kategória:Történetek és esszék

Szerző: antiskola@antiskola.eu

Szavak száma:374

Karakterek száma:2,074

Nyelv:Magyar nyelv

Oldalszám (A4):1.15

Megtekintések / letöltések száma:7159 / 18

Méret:2.44 kB

Mit jelent számomre a haza ?


A Magyar Értelmezo Kéziszótár szerint a haza az az ország, népközösség, amelyhez tartozunk. A nemzet, és hon fogalma eloször igazán a 19. században kezdett a középpontba kerülni. A felvilágosult magyar polgárok ráébredtek hovatartozásukra, követelték szabadságukat. Elotérbe került egy gondolat: a nemzetállam. „ Rabok voltunk mostanáig, kárhozottak osapáink, kik szabadon éltek haltak, szolgaföldön nem nyughatnak. ” (Petofi Sándor: Nemzeti dal)
Legelso kép, ami eszembe jut, ha a haza szót hallom, az a szüloföldem, az a föld, amely minden egyes költonket szenvedélyes sorokra ihletett: „ Szép vagy alföld, legalább nekem szép ! Itt ringatták bölcsom, itt születtem. Itt boruljon rám a szemfödél, itt domborodjék sír fölöttem.” De mégis, amit a hon számomra jelent, azt Kölcsey Ferenc és Radnóti Miklós írta le a legszebben: „ Mert tudd meg: e szóban: haza, foglaltatik az emberi szeretet és óhajtás tárgyainak egész öszvessége. Oltár, atyáid által istennek építve, ház, hol az élet elso örömeit ízleléd, föld melynek gyümölcse feltáplált, szüloid, hitvesed, gyermekeid, barátaid, rokonaid, s polgártársaid. ” ( Parainesis Kölcsey Kálmánhoz). „Ki gépen száll fölébe, annak térkép e táj, s nem tudja, hol lakott Vörösmarty Mihály” (Radnóti Miklós: Nem tudhatom )
„ Szép vagy o hon ...ám...naggyá csak a fiaid szent akaratja tehet ” – írta Magyarország címere muvében Kölcsey Ferenc. Igen, csak a saját fiai emelhetik hazájukat a magasba, hiszen haza nélkül nincsen nemzet, viszont nemzet nélkül haza sem létezhet. Példaképem az összes olyan ember is, aki életét adta hazájáért. Ok a hon fiai, például Damjanits János, aki a következoket mondta: - Én az elárult, szegény hazáért, e szabadságért küzdo nemzetért turni, tenni, és ha kell meghalni tudok. „Zrínyi csak egy Magyarországért halhatott meg ” –mondta Kölcsey Ferenc is.
Nem tudhatom, hogy a jövoben kinek mit fog jelenteni a haza de a legfontosabb az, hogy hazaszeretetünket gyermekeinknek, a következo nemzedékeknek továbbadjuk:: „ Négy szócskát üzenek..., s fiadnak add örökké ha kihúnysz.: A haza mindenek elott. ”. (Kölcsey Ferenc: Parainesis Kölcsey Kálmánhoz)
A reformkor legnagyobb magyarja Széchényi István hiszi: „Sokan azt gondolják Magyarország volt, én azt szeretném hinni: lesz !” (A Hitel). Ehhez mit kell tennünk? „Hass, alkoss, gyarapíts, és a haza fényre derul” (Kölcsey Ferenc: Huszt) és „Hazádnak rendületlenül légy híve, oh magyar!” (Vörösmarty: Szózat).


Stiahnuté z www.antiskola.sk


Véleménycsere

Légy az első, aki hozzászól!