LEGNAGYOBB TANANYAG ADATBÁZIS
MAGYARORSZÁGON

Dokument keresése a további nyelveken: SK CZ HU

Összes beszámoló: (5717)

Belépés Belépés Regisztráció
Töltse fel munkáját

Beszámoló Vas és alumíniumgyártás; korrózió

Küldje el ismerősének Letölteni Hiba jelentése Légy az első, aki hozzászól!

Doplnkové informace o referáte:

Kategória:Kémia

Szerző: antiskola@antiskola.eu

Szavak száma:659

Karakterek száma:4,313

Nyelv:Magyar nyelv

Oldalszám (A4):2.40

Megtekintések / letöltések száma:3822 / 20

Méret:4.92 kB

Alumínium: Ezüstfehér színu, kis suruségu (2,7 g/cm3) könnyufém. Jól megmunkálható, jó áramvezeto. Az alumíniumból készült tárgyak nem mennek tönkre a levegon, mivel felülete vékony, tömör oxidréteg borítja. Az oxidréteg szorosan tapad a fém felületéhez, így elzárja a fémet az oxigéntol, és megakadályozza a korróziót. A fémek felületén kialakuló tömör oxidréteget védo oxidrétegnek nevezzük. Az oxigénnel egyesülve szikrázva ég el, exoterm folyamat. Ha az alumínium védo oxidrétege megsérül, akkor a tiszta alumínium a vizet bontja, miközben az oldatból fehér alumínium-hidroxid csapódik ki. Az alumínium amfoter, mivel reakcióba tud lépni savakkal, és lúgokkal is. Az alumíniom-oxid és az alumínium-hidroxid is ilyen tulajdonságú anyag. Felhasználása: elektromos vezetékek, csomagolófóliák, háztartási eszközök. Alumíniumgyártás: Az alumínium érce a bauxit. Érc: Olyan fémvegyület, amellyel a fémet gazdaságosan elo lehet állítani. A bauxit foként alumínium-oxidot és vörös vas(III)-oxidot tartalmaz. A gyártás során eloször kinyerik a timföldet, vagyis a tiszta alumínium-oxidot, majd a timföldbol állítják elo az alumíniumot. A alumínium-oxid amfoter vegyület, ezért a vas-oxid mellol nátrium-hidroxiddal kioldható. Az oldatból higítás hatására alumínium-hidroxid csapadék válik ki, amelybol izzítással tiszta timföldet állítanak elo. BAUXIT (NaOH oldás)oldott alumíniumvegyület (Higítás)Alumínium-hidroxid csapadék (szurés, izzítás)Al2O3 timföld. A timföldbol a tiszta alumíniumot elektromos árammal, elektrolízissel nyerik ki. Az elektrolízist olvadékban végzik. Az olvadékban a timföld ionjaira válik szét. Az olvadékba elektromos áramot vezetnek, és az elektródokon az ionok semlegesítodnek. A negatív töltésu katódon az alumíniumionok semlegesítodnek, az anódon pedig az oxidionok. Az elektrolízis eredményeként fémalumínium keletkezik, valamint oxigén, amely az anód grafitanyagát folyamatosan szén-monoxiddá vagy szén-dioxiddá égeti el. Az elektrolizáló kád alján az összegyulo alumíniumot idonként lecsapolják, az elhasználódó grafit anódot pedig folyamatosan pótolják. Vas: A vas tiszta elemi állapotban szürkésfehér, csillogó, nehezen megmunkálható, rugalmas fém. Surusége 7,8 g/cm3, nehézfémek közé sorolható. Az elektromos áramot, a hot közepesen vezeti, de van egy különleges tulajdonsága, hogy mágnesezheto. A vason kívül még a kobalt, a nikkel is mágnesezheto. A három fém ötvözetébol készülnek a rúdmágnesek. Kétféle vasion létezik. Fe2+: Akkor alakul ki, ha a vas a sósavval reakcióba lép. Zöld színu. Ha klórt vesz fel, akkor vörösesbarna színu Fe3+ keletkezik. A vas a láng homérsékletén hevesen egyesül az oxigénnel, és vas(III)-oxid keletkezik. Szobahomérsékleten a vas nem változik. A levego nedvességtartalma miatt azonban a vastárgyak hamar megrozsdásodnak. Öntöttvas: Használati tárgyak készülnek belole, 3-4%-os szén ötvözet. Rugalmatlan, merev, törékeny az öntöttvas, kis teherbírású. Acélgyártásra használják. *Acél: vas-szén ötvözet, széntartalma 1,7%-nál kevesebb. Rugalmas, kemény, nagy szakítószilárdságú anyag. Alkalmas hidak, gépek, szerszámok, közlekedési eszközök készítésére. Vasgyártás: A vasgyártás kémiai lényege a vas-oxid fémvassá történo redukciója. A vasércbol a nyersvasat nagyolvasztókban állítják elo. A nagyolvasztót a koksz segítségével felfutik 1500 C-ra. Az égés során keletkezo szén-dioxid az izzó szénrétegen áthaladva szén-monoxiddá redukálódik. A vas redukálásában a koksz, és a kohóban keletkezo szén-monoxid is részt vesz. A vas olvadt állapotban a kohó alján gyulik össze, ahonnan idonként lecsapolják. A kohóba a vasércen kívül salakképzo anyagot, többnyire mészkövet is adagolnak. A vasérc ugyanis meddo kozetet is tartalmaz, amelyet el kell választani a vas-oxidtól. A salakképzo anyag és a vasérc meddo kozete salakká olvad össze. Lecsorog a salak a kohó aljába, és a megolvadt vas felett elzárja a vasat az oxigéntol, ezáltal megvédi a visszaalakulástól, újbóli oxidációtól. A lecsapolt nyersvas 3-4% szenet tartalmaz. Acélt gyártanak belole. *Acélgyártás: Ha a nyersvas széntartalmát csökkentik, akkor a kemény anyagból rugalmas, nagy teherbírású anyag, acél keletkezik. Az acél vas-szén ötvözet, melynek széntartalma kevesebb, mint 1,7%. A nyersvas széntartalmát úgy lehet csökkenteni, hogy a szén egy részét oxidálják, kiégetik a nyersvasból. A nyersvas lehet: fehér (vas karbid), szürke (grafit, öntöttvas). Korrózió: A korrózió a környezet, a víz és az oxigén együttes hatására bekövetkezo kémiai változás. A korrózió ellen lehet védekezni: *Korrózióálló ötvözettel, *Felületvédelemmel. passzív: A bevonat sérülésével megszunik a védohatás. Pl lakkozás, festés. aktív: A bevonat sérülésével nem szunik meg a védohatás. Pl horganyzott bádog (vasra cinkbevonat). A cink oxidálódik elobb a redukálósor miatt, ezért nem tud korrodálódni a vas. Konzervdoboz: ónnal bevont vaslemezbol készülnek. (fehérbádog). Ha a bevonat megsérül, akkor enm nyújt védelmet a korrózó ellen, mivel az ón a redukálósorban hátrébb van, mint a vas.Stiahnuté z www.antiskola.sk


Véleménycsere

Légy az első, aki hozzászól!