NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12439)

Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát 1. světová válka - shrnutí

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Dejepis

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:612

Počet písmen:3,488

Jazyk:Český jazyk

Orient. počet strán A4:1.94

Počet zobrazení / stiahnutí:2474 / 6

Veľkosť:4.05 kB

I. SVETOVÁ VÁLKA
Mnozí z tech, kdo v srpnu narukovali, verili, že válka bude kráká a slavná. První svetová válka se však nakonec stala dlouhým, krutým stretnutím, které proverilo hranice lidské odolnosti až po samu mez.

Pred rokem 1914 prožívala Evropa období dosud nevídané prosperity, jež byla plodem industrializace a století bez velkých devastujících válek. Presto se však dva bloky, Dohoda (Spojené království, Francie a Rusko) a Ústrední mocnosti (Nemecko, Rakousko – Uhersko a pozdeji též Osmanská ríše) pripravovaly na válku. Hlavní prícinou byly velmocenské ambice a nestabilita Nemecka.
V Nemecku probíhala etapa bourlivé industrializace, v dusledku cehož Nemecko nahradilo Británii v úloze motoru evropského hospodárství. Navíc nemecký objem ve výrobe železa a oceli a težbe uhlí, jakož i v nových prumyslových odvetvích, chemii a elektrotechnice, držel krok s nebývalým rozvojem válecné mašinérie. V dobách míru umožnovala zemepisná poloha Nemecku využívat rozsáhlou evropskou sít železnicního i námorního spojení. Ve válecném období ovšem Nemecko celilo nebezpecí boje na dvou frontách.
Nemectí státníci byli presvedceni, že politické postavení jejich zeme neodpovídá jejich obchodním a imperiálním ambicím. Jedna z nejstarších nemeckým tužeb (která je privedla do konfliktu s Ruskem) spocívala v expanzi na východ. Nemecko verilo, že je obklopeno neprátelskými silami a umínilo si hájit v jižní Evrope, Osmanské ríši a na Blízkém východe své i rakousko-uherské zájmy.
V dlouhé válce by se nevyhnutelne projevilo prepetí z války na dvou frontách. Válecní stratégové proto ve svých plánech s takovou situací pocítali a snažili se ji rešit taktikou bleskového úderu proti Francii a následným presunem vojsk na východní frontu. Jejich plán však selhal, když v srpnu r. 1914 vypukla v dusledku zápasu o rakousko-uherský a ruský vliv na Balkáne válka.
Vycerpaná armáda Nemecka se zastavila 80 km od Paríže. Francouzi mobilizovali a obratne využívali dopravní sít – dokonce i taxíky sloužily k doprave vojáku k jejich jednotkám. Situace na západní fronte se však dostala do slepé ulicky; války se nesla do zákopu a obranné pozicní boje prevládly až do doby, než se r. 1917 zacala uplatnovat nová úcinnejší útocná taktika využívající tanky a delostrelectvo. Bez ohledu na pocátecní úspechy proti Rusum se nyní Nemci museli vyrovnat s vedením války na dvou frontách. Zdálo se, že vítezství Ústredních mocností proti Srbsku a Rumunsku na Balkáne povede k vytvorení takového stredoevropského politického a obchodního impéria, o jaké Nemecko usilovalo. Roku 1917 se zhroutilo carské Rusko. Na pocátku r. 1918 se jeho nová bolševická vláda rozhodla nepokracovat ve válce a ponechala tak znacnou cást Ukrajiny a jižního Ruska v rukou Nemecka. Nemecké koloniální ambice v Evrope se konecne zdály dojít naplnení. Avšak Ústrední mocnosti nebyly schopny postavit se Dohode poctem mužu ve zbrani, materiálním zabezpecením ani ostatními zdroji. Behem r. 1916 se dohodová ekonomika vzpamatovala a zacala pokrývat své vlastní potreby. Británie zavedla válecné hospodárství a dodávala munici a další válecný materiál. Financní zajištení jí umožnovalo pokrývat válecné náklady. Nemecké námornictvo se pokusilo prerušit spojenecké zásobovací námorní cesty torpédováním britské dopravy; když však r. 1917 vypukla neomezená ponorková válka, pripojily se Spojené státy válce na strane Dohody. Spojenci zavedli blokádu nemeckých prístavu, a ješte více tak prohloubili nemecké hosp. obtíže.
V letech 1916-17 probehlo nekolik nesmírne nárocných bitev na západní fronte, zejména u Verdunu, na Somme a u Ypru, umožnených predevším rozsáhlým prísunem cerstvých posil. Ústrední mocnosti se nakonec rozhodly pro taktický ústup na západní fronte a soustredily se na militarizaci domácí ekonomiky. Výsledek byl katastrofální. Do listopadu 1918 se sice nemecká armáda nestáhla až za vlastní hranice, ale ocitala se ve stavu chaosu, pricemž nedostatek potravin a topiva vedl ke zhroucení domácí situace. Císar Vilém II. I rakousko-uherský císar abdikovali. Spojenci byli zjevne v situaci, která jim umožnovala diktovat mírové podmínky.

MADE BY: VanescaDiskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)