NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12392)

Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Jozef Gregor- Tajovský – Mamka Pôstková

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Čitateľský denník

Autor: radenska

Počet slov:538

Počet písmen:2,975

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:1.65

Počet zobrazení / stiahnutí:6667 / 14

Veľkosť:3.49 kB

Jozef Gregor- Tajovský – Mamka Pôstková

Zo zbierky: Horký chlieb
Vydavatelstvo: Mladé letá, Bratislava
Rok vydania: 1960
Pocet strán: celá kniha- 210, Mamka Pôstková- 11 strán
Žáner: poviedka
Literárny smer: realizmus (2. vlna)
Miesto deja: dedina
Hlavné postavy:
Mamka Pôstková- asi 65- rocná útla žena, má chudú tvár, zapadnuté, bezzubé ústa, malé ruky, nevie cítat ani písat. Je obetavá a úžasne svedomitá.
Úradník- autor- hlavnú hrdinku predstavuje priamou reprodukciu svojho rozhovoru s nou
Pôstkovej rodina
Obsah: Mamka Pôstková to nemala v živote lahké, muž jej nepomáhal, ani v domácnosti, ani so synom, sama musela chodit robit a zarobené peniaze jej vzal a mínal na cigarety a alkohol... Ked jej syn odrástol, oženil sa a mal kopu detí. Mamka si myslela, že teraz na tom budú financne lepšie, no syn nedával peniaze ani svojej žene, ani matke... Akoby sa pridal na otcovu stranu, spolu píjavali a ženy sa snažili zarábat. O tom svedcí citát: „ Vše nevesta šla do roboty, stará tiež, a – chlapi? Jeden stenal pod stenou alebo na lavici, druhý sa ako bíreš každú druhú- tretiu nedelu prišiel so ženou, materou vyvadit, s otcom opit a všetkých rozhánat po ulici.“ –str. 102, autor o ich rodine. O nieco neskôr, ked už vnúcatá vyrástli, viac zjedli, musela si požiciavat. Potom si aj syn „požical“ od materi aj posledný grajciar. Tak to šlo stále dookola, mamka si snažila šetrit a po velmi malých ciastkách chodila splácat svoje dlhy úradníkovi- autorovi. Tomu jej bolo velmi lúto, snažil sa jej pomôct.
Ked jej zomrel muž (pánboh jej pomohol), odstahovala sa od syna do komôrky za tri zlaté a vrátila sa k peceniu a predávaniu chleba, sem- tam ju nevesta navštívila, no syn sa nezmenil- stále nerobil a vela pil. No ked si zlomila ruku, syn pocítil potrebu postarat sa o nu a zobral si ju k sebe. Mamka Pôstková bola velmi skromná a nechcela ich vyžierat, uskromnovala sa najviac ako vedela, avšak nakoniec sa vrátila do svojej komôrky. Chodila do rôznych služieb, len aby splatila svoje dlhy, ktoré jej narobila rodina. Ked raz nemala cím zaplatit a bála sa, že jej zhabú nejaké veci z komôrky, poprosila úradníka, aby jej na zimu nechal perinku. Úradník ani na chvílu neváhal, vedel o dobrosrdecnosti starej ženy, súhlasil so slzami v ociach.
Potom na jar prišla zase nieco splatit a ked sa jej úradník spýtal, odkial má peniaze, priznala sa, že predala perinku...
Záver: Toto dielo patrí do skupiny poviedok, ktoré sa vyznacujú dojímavým súcitom s trpiacimi, bezmocnostou v riešení osobných problémov pri naprávaní krívd. Postavy sa usilujú o cistotu svojho mena, o cest, dôsledne si ju bránia. Voci zlu stoja bezbranné, spolahnút sa môžu iba na fyzickú a mravnú silu. Takýmito dielami, akoby autor chcel ludom otvárat oci: Hla, akí ludia žijú medzi vami! Co by asi v živote dokázali, keby sa im pomohlo, keby mohli svoje nevšedné vlastnosti plne rozvinút a uplatnit! Citát: „ Slováci vedia vela rozprávat o pánoch, grófoch, princoch; poznajú celé rodokmene cisárov, ale medzi sebou málokoho zbadajú, a co by bol sebe osobitnejšieho života a mravov clovek. Medzi svojimi nikto nehladá príkladu. Akoby sme všetci boli rovnako zlí alebo rovnako dobrí, že by sme sa nemohli jeden od druhého niecomu dobrému naucit.“ – str.101, autor. Tajovský touto poviedkou naznacil, že slovenský lud žije v zabudnutí, zaostalosti a biede. No napriek tomu objavuje pod drsným povrchom krásne charaktery, bystrý um, zmysel pre povinnost, schopnost znášat tvrdé rany a opätovne sa púštat do zápasov o kúsok štastia. (vlastnosti mamky Pôstkovej)

Stiahnuté z www.antiskola.sk


Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)