NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12428)

Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Môj obľúbený šport

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Zapoj sa do diskusie (2)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Slohy a fejtóny

Autor: lara

Počet slov:457

Počet písmen:2,327

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:1.29

Počet zobrazení / stiahnutí:7523 / 10

Veľkosť:2.75 kB

Môj oblúbený šport

Môj najoblúbenejší šport je basketbal. Je to šport, ktorý hrávam už od malicka. Aj ked vôbec nie profesionálne, ale skoro každý den na ihrisku.
Na túto hru treba dve družstvá, po piatich hrácoch a na lavicke ešte aspon siedmich na prestriedanie. Sú rozdelení takto: pod košom sú dvaja pivoti, jeden nalavo od koša a druhý napravo od koša. Potom sú tam dve krídla a medzi nimi je jeden rozohrávac. Profesionálny basketbal sa hrá štyrikrát po pätnást minút. Prvých pätnást minút hrajú další piati, ale nie tí co hrali prvú štvrtinu. Nemôžu hrat po sebe tí istí hráci. Basketbalista by mal mat oblecené tielko, trenírky a tenisky, ktoré musia byt nad clenkom, aby spevnovali nohu. Hra sa zacína rozskokom v strede ihriska. Do stredu kruhu sa oproti sebe postavia dvaja najvyšší hráci z oboch družstiev a okolo kruhu sa postavia ostatní ôsmi hráci. Tréner vyhodí loptu do vzduchu nad tých dvoch najvyšších hrácov a oni sa snažia loptu odrazit tak, aby ju chytili spoluhráci. Tí co rozskakujú nemôžu loptu chytit do ruky, ale ju len odrazit. Ked hrác antiskola.sk chytí loptu, tak bez driblingu s nou nemôže behat, ale môže sa jedine otácat na jednej nohe, ktorá sa nazýva obrátková – tá musí byt stále na zemi. Tá druhá, co sa môže pohybovat, je noha krocná. Hrác ju môže zdvíhat a dokracovat bud vpred, vzad alebo na strany. Ked stojí na zemi, môže si ktorúkolvek nohu použit ako obrátkovú. Hrác, ktorý loptu chytí, musí rýchlo zacat driblovat a lopta sa musí dostat k strednému rozohrávacovi a ten pomaly postupuje dopredu a pocká, kým sa hráci postavia na svoje miesta, teda posty. Hrác, ktorý dribluje nesmie loptu chytit do dvoch rúk a znovu driblovat. Toto sa nazýva dvoják. Hrác môže kedykolvek vystrelit alebo nahrat spoluhrácovi. Ak má hrác s loptou volnú cestu do koša, môže sa s driblingom rozbehnút k nemu, pred ním ju chytí do rúk, spraví dva kroky a z výskoku hádže do koša. Tento úkon sa nazýva dvojtakt. Akhrác pošle loptu svojmu spoluhrácovi, ktorý sa nachádza na protihrácovom území, tak ten ju nesmie vrátit na svoju stranu. Inak rozhodca píska. To sa nazýva cez pol. Cielom hry je dat kôš. Jeden kôš sa pocíta za dva body. Ak sa trafí do koša, tak hráci toho družstva sa vracajú do obrany alebo hned ku svojim hrácom. Jeden z družstva, ktoré kôš dostalo zoberie loptu a ide do autu. Potom nahrá volnému spoluhrácovi, ktorý sa snaží dat antiškola.sk loptu strednému rozohrávacovi, ktorý ide presne takým istým spôsobom ako na zaciatku. Ak brániaci hrác ide rovnako rýchlo ako útocník s loptou a zrazu sa pred neho postaví, je to faul brániaceho hráca. To sa nazýva bránenie v hre. Ale ak sa obrana už o niekolko sekúnd skôr postaví pred neho a útocník donho vrazí aj ked ho videl, je to prerážanie.
Basketbal je hra, ktorá je rýchla a bez akéhokolvek väcšieho telesného kontaktu.

Stiahnuté z www.antiskola.sk


Diskusia

REAGOVAT

MATUS napísal/a - 23. 11. 2006 - 19:04

TO JE TAKA P.COVINA

REAGOVAT

HOVNO5150 napísal/a - 23. 11. 2006 - 19:05

TOJE DOBRE

Zapoj sa do diskusie (2)